LinkedIn

Po wyroku TK w sprawie budowli: Definicja do poprawki, ale na razie samorządy muszą się do niej stosować. Komentarz dra Pawła Grzybowskiego

Category Publikacje

W wyroku z 4 lipca 2023 r., sygn. akt SK 14/21, Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zawierający definicję budowli, jest niekonstytucyjny. Przepis straci moc po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (co nastąpiło 10 lipca, Dz.U. poz. 1313). Wyrok jest przełomowy. Oznacza m.in., że do tego czasu powstać musi zupełnie nowa definicja budowli. A dla gmin oznacza nowe problemy – w przyszłości niewątpliwie wyrok będzie miał znaczenie dla ich wpływów z opodatkowania np. sieci gazowych, infrastruktury kablowej i dróg. Na razie pojawia się pytanie, jak do czasu utraty mocy przepisu mają postępować samorządy i co dla nich wyrok oznacza w praktyce.

We wczorajszym artykule opublikowanym w Dzienniku Gazecie Prawnej dr Paweł Grzybowski udzielił obszernego komentarza w tej sprawie, odpowiadając na najbardziej palące pytania.

My ze swojej strony obiecujemy, że będziemy ten temat monitorować i o wszystkich kwestiach z nim związanych informować na bieżąco.

Dr Paweł Grzybowski
Dr Paweł Grzybowski
Starszy Konsultant | prawnik
Tytuł zawodowy: prawnik
Język: Angielski
Telefon: 61 866 26 28
Profil na LinkedIn: LinkedIn
Zobacz także: